Popzene, mint kommercilis muzsika
A popzene alapveten szrakoztatsra sznt, kommercilis muzsika, amely az aktulis hullmot lovagolja meg. Nagy kltsgvets produkcikrl van sz, amelyek megalkoti fl szemket folyamatosan az aktulis irnyzatokon tartjk, megprblva nem elhibzni azokat. A popipar gyorsan hullatja csillagait, s knnyen felejt. Mgis, a popzene vtizedei alatt olyan figurk is feltntek, akik vastag betkkel rtk be magukat a zene nagyknyvbe, sokszor valban maradandt s egynit alkotva.
A popzene kialakulsa nem annyira eladk rdeme, mintsem inkbb a technolgi. 1949-es megjelensvel a 7 colos kislemez hozta az els ttrst, ugyanis ez a mdia, a bakelit kedvez tulajdonsgainak ksznheten olcsn gyrthat s knnyen, biztonsgosan terjeszthet volt, a rgzthet zene hossza ugyanakkor meglehetsen korltozott. Sokan ennek tulajdontjk, hogy a rdibart slger mind a mai napig 3-5 perces. A nyugati trsadalmakra oly jellemz fogyasztsi lz kiterjedt a zenre is, s erre a keresletre rvidesen egy nll ipar, a slgergyrts alapozta meg nlklzst nem ismer meglhetst.
A popzene korszakonknt vltoz, hol kveti, hol diktlja a trendet. Felptsben egyszer smt kvet, ltalban vers s refrn, nagyon rvid vagy teljesen hinyz instrumentlis betttel. Kzrthet, letisztult harmnik, knnyen tncolhat 4/4-es, ritkbban 6/8-os ritmuskplet, temhangslyos dobok, flbemsz, ddolhat refrn. Knnyen megjegyezhet, a mly gondolatokat ltalban mellz szveg. Hangszerelsbe minden belefr, a klasszikus dob-basszus-gitr tri mellett vagy helyett szintetiztor, sampler, fvsszekci, nagyzenekar, mikor mi az aktulis irnyzat, csak szljon valami az nekhang mgtt.
A pop aranykora az 1980-as vekre tehet. Ebben az idszakban szlettek meg a popzene azon remekei, amik sikereihez azta is csak felnni igyekeznek az jabb s jabb csillagok, valamint ekkor kezdtek megjelenni a „csinlt” sztrok, a producerek ltal kitallt bandk is (Bros, Milli, Vanilli, New Kids On The Block), akiknek gyors fellngolsa s mg gyorsabb eltnse nagyszeren pldzza a slgerek idszakossgt. A korszakot leginkbb meghatroz kt nv Madonna s Michael Jackson, kiknek munkssga meghatrozta magt a popzent.
A toplistkat felvltva uraltk a lny- (Spice Girls, En Vogue, Destiny’s Child) s fibandk (Boys II Men, Backstreet Boys, Boyzone, All-4-One, ’N Sync) tnczeni, R&B-s nti vagy rzelmes balladi. A korszak legnagyobb hatst kifejt egyttesnek, a Spice Girls-nek a zenjn fiatal lnyok millii cseperedtek fel, a jelensg, amit elidztek, azta is pldtlan. A kt hosszabb maradsra is berendezett pophercegn, Madonna s Kylie Minouge ekkor kezdett ksrletezbb vizekre evezni, s kezdett ezltal egyre nagyobb befolyssal lenni a trendekre.
A diktl regek (Kylie, Madonna), a feltrekvk (Britney Spears, Christina Aguilera, Justin Timberlake), az emo (Tokio Hotel), a pop-punk (My Chemical Romance), valamint az R&B (Beyonce, Gwen Stefani, Rihanna) jellemzik leginkbb a ma is tart korszakot. A tapasztalt dvk mell jabb tllknt Robbie Williams csatlakozott, biztos kzzel szervrozva jabbnl jabb slgereket.
Egyslgeres csodknak azokat az eladkat nevezi a szakzsargon, akiknek plyafutsuk alatt egyetlen olyan dalt sikerlt sszehozniuk, amely meghdtotta a toplistkat. Csak egy-kt plda a vgelthatatlan listbl: The Archies: Sugar, Sugar (1969), Nena: 99 Luftballons (1984), Las Ketchup: Asereje (2002). Vannak szerzk, akik brmihez nylnak is, az aranny vltozik a kezk alatt, s ezrt a kiadk nagyon szvesen fordulnak hozzjuk biztos slgereket vrva. A zsenilis producerek olyan sztrok karrierjt indtottk el, mint Rick Astley, a Bananarama, Samantha Fox, La Toya Jackson, Kylie Minouge, vagy a Yell. Napjainkban Timbaland termeli futszalagon az olyan sztrokat, mint Nelly Furtado, Justin Timberlake, vagy a Pussycat Dolls.
A pop kirlynjnek tartott mvszn, Madonna az 1970-es vek vgn kezdett zenei plyafutsba, melynek els gymlcsei az 1980-as vek elejn kezdtek berni. Npszersge azta tretlen. Olyan slgerek kthetk nevhez, mint az Everybody , a La Isla Bonita, a Material Girl, a True Blue, a Frozen, vagy a Beautiful Stranger. Lemezein produceri s dalszerzi poszton olyan nevek fordultak meg, mint az reg jazz-zensz Reggie Lucas, a slgergyros Patrick Leona rd, Bjrk, William Orbit vagy Mirwais Ahmadzi. A mai napig a „legsikeresebb ni elad” Guiness rekord birtokosa, a Billboard magazin listjn minden idk bronzrmese.

A popzene napjainkban elgg elfuserlt, s egyltaln nem a hangszerekre illetve a j hangra pl. Manapsg nem fontos ismerni a kottt, hiszen mr akkor is npszerv vlhat valaki, ha jl nz ki s megfelelen el tudja adni magt. Gondolkodjunk csak hazai viszonylatban: Varga Viktor, Tth Gabi, Kirly Viktor, Brasch Bence vagy Hien.