Egy amerikai szemvel
Milyen lehet Amerikban felnni? Mg sosem jrtam ott s a fejemben is tbb kp l rla. Egyrszt a 90’es vek „micsoda nje”, ahol Amerika, mint az lmok beteljeslsnek sznhelye jelenik meg. Msrszt az az Amerika, ahol minden soknak, nagynak tnik. Az telek adagja, az emberek slya, a lenyanyk szma, a bnzs. Ilyenkor mindig bszke kis mosollyal az arcomon nyugtzom, hogy milyen j Eurpainak (s igaz nem „divat”, de Magyarnak) lenni. Mgis gy rzem, amikor egy Amerikaival beszlek, hogy neki van valamije, amit n taln sosem fogok megrteni, s nem a kzs nyelv hinya miatt.
Az v egyik leghidegebb napja van. Amerikai bartomhoz igyekszem, Debrecenben tlti gyakorlati idejt, orvos szeretne lenni ezrt 1 vre Magyarorszgra kltztt. Rajtam 2 pulver, sapka, sl, harisnya, mg meztlb egy strandpapucsban nyit nekem ajtt. Azt mondja, hogy k ott Amerikban „lazn veszik a hideget”.
A legels, amit megemltek neki az az, hogy a Super Size Me film megnzse ta elkpeszten krosnak s gusztustalannak tartom a nyugati ember tkezsi szokst.
Brahma flig indiai szrmazsa miatt vegetrinus, de mg gy is egybl az amerikaiak vdelmre kel. Azzal rvel, hogy „j trvnyeket vezetnek be a transzzsrok ellen” s amgy sem annyira nagy problma ez. Szerinte sokkal nehezebb Magyarorszgon helyesen tpllkozni, mert nem mindenre van r rva, hogy mi van benne. Amerikban mg a zsmlre is rrjk azt, hogy mit tartalmaz.
A tpllkozs melett a msik problma az a testedzs. Brahma flig krden flig felhborodva jelenti ki, hogy nem rti, hogy lehet, hogy a konditermekben vkony, izmos emberek kpeit teszik ki a falakra, ugyanis Amerikban ez a trvny ltal tiltva van.
„n ezt nem rtem. Kinek fj ha ki vannak rakva a kpek?”
„Egyes emberek szemlyisgi jogait srthetik.”
„Mi olyan srt nhny poszteren?”
Az els beszlgetsnk alkalmval hamar rjttem, hogy k, ott Amerikban mshogy gondolnak a szemly szabadsgra, a demokrcira.
„Ez egy szabad orszg, s itt senkit nem lehet bekorltozni.” Ez a mondtad az, amit egy vrbeli amerikai vlaszol, amikor a szabadsgrl krdezem.
Amg hallgattam, ahogy a szabadsgrl beszl, olyan rzsem tmadt, hogy nekem taln fogalmam sincs mi az a demokrcia. Habr a fogalmt el tudom neki mondani, de azt az rzst, amit kapott lehetsgknt taln sosem fogom trezni.
Arrl beszl, hogy milyen cljai vannak, orvos szeretne lenni, de kzben meg sem fordul a fejben, hogy esetleg nem sikerlhet. Szeret utazni s sok helyen lt, mennyi dolgot kiprblt.
n, mint „rghz kttt” magyar egyltaln nem, vagy csak nagyon flve vgnk bele ezekbe a dolgokba.
Bramah szerint „Magyarorszgon nincs akkora cl, a lehetsgek miatt.”
Arra a krdsre, hogy vajon mennyiben tehet errl az adott kormny vlemnyem szerint ismt csak amerikaias vlaszt ad. A politikai plyn csak j szndk, szinte embereket lehet tallni.
Ennek ellenre azt lltja, hogy tisztban van vele, hogy „nehz vlasztani a sok rossz kzl”, de gy gondolja, hogy nem a kormny tehet arrl, hogy nem valsultak meg mg a demokrcinak ezen rszei.
Az Amerikai kormny termszetesen az szemben a tkletes.
Mgis a legrdekesebb mondat, ami elhangozhat egy klfldi (Amerikai) szjbl gy hangzik:
„Magyarorszggal az a baj, hogy nem szabad a gondolat”
Engem ez teljesen megdbbentett. Mindig is gy gondoltam, hogy az emberek birkaknt mennek a tmeg utn, de az sosem jutott eszembe, hogy mshol msok mshogy lnek.
|