Minden csokiban van valami j
tcsoki, tejcsoki, fehrcsoki, krts, barackos, mazsols, mogyors, mentolos, alkoholos, buborkos – kedvnkre vlogathatunk a finomsgokbl. Azonban ha eddig azt gondoltuk, hogy a csokold csupn nassolnival, itt az ideje, hogy tbbet is tudjunk rla.

Kolumbusz Kristf idejben a csokold alapanyaga, a kakabab mg fizeteszkzknt szolglt. Egy rabszolga ra 100 kakabab volt. Ksbb ital formjban vlt elterjedt, majd a 19. szzad kzeptl kezdtk el a szilrd csokold gyrtst. A Cadbury cgnek, a Nestl fivreknek, s Rodolphe Lindt-nek ksznhetjk, hogy brhol, brmikor hozzjuthatunk egy szeletnyi mennyorszghoz.
Azt valsznleg mindenki tudja a csokoldrl, hogy milyen htrnyai vannak, ha tl sokat esznk belle. Mivel cukrot tartalmaz, gy hozzjrul a fogszuvasodshoz. Ezt knnyen megelzhetjk, a csokievs utni alapos fogmosssal. De nem csak a fogainkra kell vigyznunk! Knnyen szert tehetnk forms kis zsrprnkra is, ha nem vigyzunk. Egy tbla csoki elnassolsval ugyanis 500-550 kcal-val jrulunk hozz az elhzshoz. Ezrt rdemes csak mdjval fogyasztani belle, hiszen jbl is megrt a sok.
Arrl viszont sz sincs, hogy bns lvezetknt kellene elknyvelnnk a csokoldt. Nem csak a kros hatsairl, hanem a betegsggygytsrl is ismeretes. Nhny vszzaddal ezeltt, mg patikban rultk, ms-ms fszerezssel a klnbz panaszokra. A magas - 60-70%-os - kakatartalm csokoldval hatkonyan cskkenthet az relmeszeseds kifejldse, az infarktus s a szlts veszlye, de vdi a brnket s kitn khgscsillapt is.
Cskkentsk a vrnyomst csokold majszolsval!
A szvinfarktus s a szlts kockzatt 21%-kal cskkenti az, ha napi 100 gramm csokoldt fogyasztunk. A csokold-kedvelk szv- s rrendszeri hallozsa fele akkora, mint azok, akik nem-, vagy csak ritkn csokoldznak. A flavonokban gazdag, stt csokold hatsra az erek bels felsznnek sejtjei tbb rtgt anyagot termelnek, ezrt mrskldik a vrnyoms.
Khgscsillapt finomsg
Londoni tudsok ksrletet vgeztek nkntesekkel. Azt vizsgltk, hogy a klnbz khgscsillapt szerek, hogyan ltjk el feladatukat. A khgsi ingert a paprika hatanyagnak beszippantsval vltottk ki a ksrleti alanyokbl. A theobromin 33%-kal hatsosabbnak bizonyult a tbbi khgscsillaptnl, ami a csokoldban nagy mennyisgben megtallhat. Ez azt jelenti, hogy kb. 3 deka tcsokival biztonsgosan s hatkonyan kezelhetjk a gyermekek khgst, a felntteknl pedig az adag megduplzsval, azaz 6 deka csokival.
Csokoldt a fradtsg ellen!
Koffeintartalmnak ksznheten az tcsokoldval helyettesthetjk a reggeli reggeli kvnkat is. Egy fl tbla csokival 25-30 mg koffeint juttathatunk szervezetnkbe. Serkenti az idegrendszert, javtja a memrit, s a krnikus fradtsg tneteinek kezelsben is rendkvl nagy segtsget biztost.
Knyeztet brpols
Az tcsokold flavonoidokban ds, ami kitn hatssal van a brnkre. Egy nmet kutatcsoport kidertette, hogy a napozs okozta kellemetlen brprt knnyedn megelzetjk, ha rendszeresen fogyasztjuk a magas flavanol tartalm dessget. Ezen kvl javtja a br vrramlst s vzelltst, gy az szebb, puhbb, brsonyosabb, ugyanakkor rugalmasabb lesz. Mivel kivl hidratl, a kozmetikai szalonok is elszeretettel alkalmazzk, pldul csokis pakols vagy csokis masszzs formjban. Meglep, de karcsst szerknt is hasznlhatjuk. Nemcsak fogyaszt a csokikr, de mg a narancsbrrel is felveszi a harcot. Ami viszont sokkal fontosabb, nem csak a klsnket, hanem a lelknket is szebb, dbb varzsolhatjuk vele.
Llekment csoki
Szervezetnk szmra fontos vitaminokat tartalmaz: A-, B-, C- s E-vitamint, valamint vasat, kalciumot s kliumot is. Az egyik legismertebb tulajdonsga a csokinak, hogy boldogsghormont termel, gy javtja a kzrzetnket s a hangulatunkat. Erre klnsen nagy szksgnk lehet a tli hnapokban. Amikor eltnik a napfny, a hmrsklet zuhansval a kedvnk is a padln landolhat. A szervezetnk alacsony endorfin-szintje miatt, tlen megnhet a csokold utni vgyunk. Ezzel nincs is semmi problma, hiszen a csoki kitn orvossg a tli depresszi ellen. Persze ez nem azt jelenti, hogy ha teheraut szmra fogyasztjuk a csokit, akkor ki fogunk csattanni az rmtl, de sokat javthat a kedlyllapotunkon, ha elmajszolunk pr kockt napkzben. Nem csak a bors hnapok hozta rosszkedvnket zhetjk el egy kis finomsggal, de a munkahelyi stresszt is megelzhetjk, oldhatjuk vele. Kis mrtkben a vrands nknek is hasznos. Azok a babk, akiknek az anyukja a terhessg alatt egy kis csokival destette meg htkznapjait, sokkal aktvabbak, vidmabbak s letkpesebbek lettek.
sszegezve teht, rendkvl sok elnye van a csokifogyasztsnak, de ahhoz, hogy ezeket lvezhessk, meg kell tallnunk az arany kzputat!
Ksztette: Eszenyi Anna Dorina
|